Település:
Hajdú-Bihar megye, Debrecen
Kategória:
Ünnepségek, megemlékezések
Barangolás Szentendrén
Szentendre a Dunakanyar legszebb kisvárosa. Számos látnivaló, program, gasztroélmény megtalálható. Csodálatos hangulatú, gyönyörű látnivalók.
A Dunakanyar egyik legszebb kisvárosa Szentendre, annál is inkább, mert a számos látnivaló, program, kirándulóhely, gasztroélmény és kulisszatitok mellett fantasztikus vízparti hangulattal vár bennünket 0-99 éves korig. Ha röviden szeretnénk jellemezni a várost, akkor csak annyit mondanánk róla, hogy olyan színes forgatag, amivel nem találkozhatunk akárhol. Hogy akad-e látnivaló Szentendre városában? Az év minden napjára!
Duna korzó
A Duna korzó Szentendre népszerű része, a sétányról fantasztikus dunai panoráma tárul a szemünk elé minden évszakban. Ha vízparti kikapcsolódást tervezünk a városban, ide mindenképpen érdemes lesétálni a főtérről, ráadásul a korzó közelében számos étterem, cukrászda, és kávézó kényeztet a vendégszeretetével. Szentendre városa nagy figyelmet fordít arra is, hogy a fesztiválok programkínálatának egy jelentős részét a vízpartra szervezze, hiszen ez hozzátartozik a híres szentendrei pezsgéshez.
Szentendre, Fő tér
A szentendrei Fő tér a város szíve, itt biztosan átsétálunk egy-egy kirándulás, fesztiválozás alkalmával. A téren éttermek, és cukrászdák várnak, illetve itt található a Pestiskereszt is, amelyet a város gazdag szerb kereskedői hálából állítottak azért, hogy a pestisjárvány elkerülte a várost. A Fő téren található a Szentendrei Képtár is.
Templomdomb
A Templomdomb Szentendre kultikus helyszíne, innen jól láthatóak a város piros tetős házai, a közeli templomtornyok, a Duna, és számos olyan kézműves üzlet is, ahonnan szuvenírt vihetünk haza magunkkal a városból. A Templomdombon áll a Szentendrei Keresztelő Szent János-plébániatemplom.
Szentendrei Skanzen
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szentendrén, a Sztaravoda-patak völgyében fekszik, és egy 46 hektáros területen mutatja be a magyar nyelvterület népi építészetét, gazdálkodását, lakáskultúráját, és életmódját. Ha a Skanzenben tervezünk egész napos kikapcsolódást, megtekinthetjük az eredeti, áttelepített épületeket, és hiteles tárgyakat a 18-19. századból. A program gyerekekkel is remek elfoglaltság, hiszen őket a múzeum gyermek-élménypontokkal várja.
Szentendrei Skanzen
MűvészetMalom
A szentendrei MűvészetMalom épülete a 19. században készült, annak idején fűrészmalomként funkcionált. A kiállítóhely célja, hogy bemutassa a 20. századi szentendrei művészet állandó és időszaki kiállításait, illetve bemutatkozási lehetőséget biztosít a jövő művészei számára. A MűvészetMalom a modern és kortárs képzőművészet egyik meghatározó centruma.
Ferenczy Múzeum
A Ferenczy Károly festőművész nevét viselő Ferenczy Múzeum a XVIII. századi Pajor-kúriában kapott helyet, és időszaki kiállításoknak ad otthont. Érdemes felkeresni, ha szeretjük a huszadik századi és kortárs művészetet, illetve érdeklődünk a szentendrei kötődésű alkotók munkája iránt.
Cím: 2000 Szentendre, Kossuth Lajos utca 5.
Szentendrei Képtár
A Szentendrei Képtár – hagyománya és központi elhelyezkedése miatt – a Ferenczy Múzeumi Centrum egyik legfontosabb és legnépszerűbb kiállítóhelye. Az épület Szentendre főterén áll, és időszakos tárlatoknak ad helyet.
Cím: 2000 Szentendre, Fő tér 2–5.
Kmetty Múzeum
Kmetty Jánost a kubizmus egyik hazai megismertetőjeként tartjuk számon, az életművét bemutató kiállítás 1981-ben nyílt meg, 2018-tól korszerűbb épületben várja a látogatókat. Az állandó kiállítás Kmetty János különböző alkotói periódusait mutatja be.
Cím: 2000 Szentendre, Fő tér 21.
Séta Szentendre macskaköves utcáin
Czóbel Múzeum
A múzeum gyűjteménye Czóbel Béla szentendrei alkotói éveinek emlékét őrzi, az állandó kiállítás időrendben mutatja be az alkotó teljes életútját. A gyűjtemény adományok és vásárlások révén gyarapodott mára közel 1200 grafikát tartalmaz.
Cím: 2000 Szentendre, Templom tér 1.
Kovács Margit Kerámiamúzeum
A Kovács Margit Kerámiamúzeum a Kossuth-díjas kerámiaművész életművét, művészeti hagyatékát mutatja be, az új épületszárnyban pedig helyet kapott egy interaktív 3D vetítésre alkalmas előadóterem is. A kiállítás különlegessége, hogy az utolsó teremben műtárgymásolatok alkalmazásával vakok és gyengén látók számára tapintható tárlatot alakítottak ki.
Belgrád Székesegyház
A Belgrád Székesegyház a szentendrei templomok közül a legdíszesebb (berendezése nagyon értékes), ám nem ez a legnagyobb méretű templom a városban. A székesegyházat a Nagyboldogasszony tiszteletére építették a Belgrádból érkező szerbek leszármazottai. Az épület egy kőkerítéssel körbezárt, ősfás területen fekszik a Szerb Ortodox Püspökség és a Szerb Egyházi Múzeum kertjében.
Cím: 2000 Szentendre, Alkotmány utca
Blagovestenszka görögkeleti templom
A város Fő terén álló templom Szentendre egyik jelképe, védőszentje Gyümölcsoltó Boldogasszony. A templom bejárata mellett vörös márvány síremlék látható, görög felirattal. Oldalsó bejáratát kagylók díszítik, fölötte íves keretben Szent Konstantin és Szent Ilona freskója látható. Fesztiválok, szabadtéri rendezvények alkalmával a templom falát fényfestéssel díszítik.
Cím: 2000 Szentendre, Fő tér 5.
KIRÁNDULÁS, TÚRA, TANÖSVÉNYEK
Lajos-forrás
A Lajos-forrás népszerű kirándulóhely Szentendre közelében, ez a forrás az 587 méter magas Bölcső-hegy oldalában fakadó források közül a legbővebb vízhozamú. Eredetileg a Dobra Voda, azaz Jóvíz forrás nevet viselte, közelében 8 turistaút találkozik. Szuper kirándulóhely kisebb gyerekekkel is, hiszen a forrás környékét autóval is meg lehet közelíteni. Szentendre irányából a forrásig kitáblázott út vezet.
Dömörkapu-vízesés
A Dömörkapu vízesést a Lajos-forrástól a zöld háromszög jelzést követve lehet megközelíteni. Az ösvény a turistaházzal szemben indul, a túra pedig közepesen nehéz, az úton lejtők, és kapaszkodók várnak ránk. A Kőrösi Csoma kilátópihenőnél megpihenhetünk útközben, a kilátás álomszép, és innen már hamar eljutunk a vízesésig.
Bükkös-patak tanösvény
A Bükkös-patak Szentendre ismert patakja, a tanösvény pedig 10 állomáson visz keresztül bennünket. Közben megfigyelhetjük Szentendre természeti és kulturális értékeit, a patakot tápláló forrásokat, az itt élő állat- és növényvilágot, illetve a környék geológiai sajátosságait.
A séta hossza 4 km, jelzése a sárga T.
Püspökmajor-tanösvény
Kirándulás közben megismerhetjük a Szentendrei Óriást, megnézhetjük a Mária-fülkét, és megcsodálhatjátok a védett közép-dunai erdő pusztarét-társulás növényeit, illetve a szentendrei rózsát is. Sőt! A tanösvényt bejárva választ kapunk arra a kérdésre is, hogy honnan ered a Püspökmajor név.
A séta hossza 4 km, jelzése: sárga T
Szentendrei rózsa termőhelye
Nem csak a szentendrei rózsa, de az élőhelye is fokozottan védett, hiszen a növény csak Magyarországon fordul elő és csak bizonyos területeken. Nincsenek szaporodóképes magjai, a faj megőrzése érdekében a szentendrei rózsa több botanikus kertben is megtalálható.
Fontos! A szentendrei rózsa termőhelye (Cseresznyés út 7 sz.) a Szentendrei Önkormányzat tulajdona, és kizárólag a gondnok engedélyével látogatható.
Kőhegy-tanösvény
Az 5 állomásból álló körtúra a Duna-Ipoly Nemzeti Park védett területein vezet. Kirándulás közben megtekinthetjük a bronzkori földvár és 18-19. századi szőlészet maradványait, illetve a környék erdeit, a Vasas-szakadékot, a Csepel forrást és az andezit breccsa sziklaképződményeket.
A séta hossza 4 km, jelzése: sárga T
Sztelin-tanösvény
A Sztelin-tanösvény közepesen nehéz túra, a Papsziget Duna-ártéri területéről indul, és egészen a Kada-csúcs kilátópontjáig vezet Szentendre legértékesebb természetvédelmi területén. A Saskövi-barlang sziklafala, az árvalányhajas gyep, és a régi gyümölcsösök miatt mindenképpen érdemes bejárni a tanösvényt egy szentendrei kikapcsolódás során.
A séta hossza 4 km, jelzése: zöld
Petőfi-pihenő
A Petőfi-pihenő a Kő-hegy oldalában található, Szentendre és Pomáz között. A sárga jelzést követve megcsodálhatjuk a hegyeket, és panorámát. A hely érdekessége, hogy annak idején Petőfi Sándor is innen gyönyörködött a kilátásban barátaival, Vahot Imrével és Vahot Sándorral. A pihenőtől pár méterre áll a „Gomba-szikla”, amely „Napóleon kalapját” viseli. A túra hossza 6 km, amit 2 óra alatt kényelmesen meg lehet tenni.
Szentendrei Japánkert
A Szentendrei Japánkertet Dani Zoltán japánkert építő álmodta meg, a kert a természet és a művészet különös találkozása. Bár a Japánkert felfedezése nem vesz igénybe sok időt, mégis nagy élmény. A tó, a patak, a csobogó, a fák és a növényzet megnyugtatóan hatnak a látogatókra, ráadásul a könnyű séta után akár piknikezhetünk is. A belépés díjtalan, a kertet a Czóbel park felől közelíthetjük meg. A parkban játszótér és street workout eszközök is vannak.
SzínesVilága cikk ajánló
Helyi látnivalók